Po 18 latach Atletico Madryt z tytułem mistrzowskim

Piłkarze Atletico Madryt po raz pierwszy od 1996 roku wywalczyli mistrzostwo Hiszpanii. W meczu ostatniej, 38. kolejki tamtejszej ekstraklasy zremisowali na wyjeździe 1:1 z broniącą tytułu Barceloną i utrzymali nad nią trzy punkty przewagi.

Jeszcze kilka tygodni temu wydawało się, że pogrążeni w kryzysie piłkarze Barcelony nie mają żadnych szans na mistrzostwo. Tracili cztery punkty do Atletico, na dodatek odpadli po starciu z tym rywalem w ćwierćfinale Ligi Mistrzów.
Ostatnie tygodnie w Primera Division przyniosły jednak zaskakujące rozstrzygnięcia. Atletico i Real Madryt zaczęły gubić punkty, co sprawiło, że przed sobotnim meczem „Królewscy” nie mieli już szans na tytuł, a Atletico – aby wywalczyć 10. w historii tytuł – musiało przynajmniej zremisować na Camp Nou. Zwycięstwo dawało triumf Barcelonie.
Ostatecznie ligę wygrała drużyna argentyńskiego trenera Diego Simeone. Wprawdzie od 33. minuty Barcelona prowadziła po efektownym strzale Chilijczyka Alexisa Sancheza, ale w 49. minucie mocnym strzałem głową wyrównał Urugwajczyk Diego Godin.

Już na początku spotkania boisko z powodu kontuzji musieli opuścić czołowi gracze gości – najlepszy strzelec Atletico Diego Costa oraz turecki pomocnik Arda Turan.
To było szóste w ciągu roku starcie tych drużyn. Wcześniej zmierzyły się w pierwszej rundzie hiszpańskiej ekstraklasy (0:0), w dwumeczu o Superpuchar Hiszpanii (1:1 w Madrycie, 0:0 w Barcelonie) oraz w dwóch spotkaniach ćwierćfinału Champions League (1:1 w Barcelonie, 1:0 dla Atletico w Madrycie).
Trzecie miejsce w tabeli zajął Real Madryt, który bez lekko kontuzjowanego Cristiano Ronaldo pokonał w sobotę Espanyol Barcelona 3:1.

Atletico Madryt mistrzem Hiszpanii po 18 latach przerwy. Barcelona druga, trzeci Real Madryt

FC Barcelona – Atletico Madryt 1:1 (1:0)
Bramki: 1:0 Alexis Sanchez (33), 1:1 Diego Godin (49)
FC Barcelona: Pinto – Alves, Pique, Mascherano, Adriano – Fabregas (77. Xavi), Busquets (57. Song), Iniesta – Sanchez, Messi, Pedro (62. Neymar)
Atletico Madryt: Courtois – Juanfran, Miranda, Godin, Filipe Luis – Turan (23. Garcia), Gabi, Tiago, Koke – Villa, Costa (16. Adrian (72. Sosa)