Stadion: Vicente Calderon

Obecna nazwa stadionu: Vicente Calderon (1971 – )

Oryginalna nazwa stadionu: Estadio Manzanares (1966-1971)

Pojemność: 54 851 (początkowo: 62 000)
Klub: Atletico Madryt S.A.D.
Inauguracja: 2.10.1966 (Atletico – Valencia 1:1)
Wymiar boiska: 105 x 70 m
Ostatnia modernizacja: 1982 
Projektant: Javier Barroso, Miguel Angel Garcia Lomas
Adres: Paseo Virgen del Puerto 67, 28005 Madryt

Dojazd:

Pociąg RENFE: stacja Piramides
Metro: Piramides lub Marques de Vadillo (linia nr. 5)

Autobusy: linie numer 17, 18, 23, 34, 35, 36, 50, 116, 118, 119.

Stadion imienia Vincente Calderona, na którym rolę gospodarza pełni drużyna Atletico Madryt, to jeden z najładniejszych i najbardziej przyjaznych obiektów dla kibiców w całej Hiszpanii. Na dumie Los Colchoneros każda przyjezdna drużyna odczuwa olbrzymią presję – nie tylko ze względu na wynik, lecz również z powodu fantastycznego dopingu, w którym niewątpliwie stadion pomaga.

Obiekt ten położony jest praktycznie w centrum Madrytu, tuż nad rzeką Manzanares. To właśnie od tego cieku wodnego powstała pierwsza nazwa stadionu – Estiadio Manzanares. Zaprojektowany przez dwójkę wybitnych architektów Javiera Barroso i Miguela Angelo Garcia Lomasa został po raz pierwszy otwarty w sezonie 1965-66. Na inaugurację piłkarze Atletico Madryt podejmowali Valencie CF. Mecz zakończył się remisem 1:1 a na listę strzelców wpisali się Luis Aragones ze strony gospodarzy oraz Paquito. Dopiero w roku 1971 władze klubu postanowiły zmienić nazwę obiektu, która funkcjonuje do dziś dzień. Obiekt otrzymał imię wybitnego i wieloletniego prezydenta klubu – Vincente Calderona.

Na potężnie zbudowanym obiekcie, którego trybuny pokryte są kolorami klubowymi, rozgrywane są nie tylko spotkania miejscowego klubu, lecz również reprezentacji Hiszpanii. To właśnie także tutaj podczas Mundialu 1982 zostały rozegrane spotkania grupy D Mistrzostw Świata (Francja – Austria, Austria – Północna Irlandia, Północna Irlandia – Francja). Podczas zawodów pojemność stadionu zwiększono do 65 695 miejsce, jednakże tuż po zakończeniu zmagań powrócono do standardowej ilości krzesełek. 

W 2003 roku UEFA w końcu przyznała temu obiektowi pięć gwiazdek, przez co mógłby tu się odbywać finał Ligi Mistrzów i Pucharu UEFA. Dzięki temu Vincente Calderon dołączył do elity stadionów, które uważane są za najbardziej przyjazne, a tym samym bezpieczne w całej Europie. 

Obiekt te upodobali sobie również nie tylko sportowcy, lecz także artyści. Madonna, U2, The Rolling Stones wielokrotnie powtarzali, iż stadion ten jest idealnym miejscem na koncerty. Niestety w związku z tym, iż za kilka najbliższych lat drużyna Atletico Madryt będzie się przenosiła na nowy obiekt (La Peineta) aktualny ma zostać prawdopodobnie zburzony.

Powyższa praca została opracowana na podstawie oficjalnej strony Atletico Madryt.

 

Hiszpania

Pozycja na boisku: Bramkarz

Data urodzenia: 04/01/1931

Zawodnik Kadry A

Dodaj komentarz