Roman Kosecki

Mówiąc o historii Atletico, warto wspomnieć o polskich akcentach. Jednym z najwyraźniejszych, jest jedyny Polak, który zagrał do tej pory w tym klubie.

Jest nim, znany nam teraz bardziej jako poseł Platformy Obywatelskiej, wielokrotny reprezentant Polski – Roman „Kosa” Kosecki. Urodził się on 15. lutego 1966 roku w Piasecznie. Pierwsze kroki stawiał w małym klubie RKS Mirków, z którego przeniósł się do warszawskiego RKS Ursus. W Ursusie spędził cztery sezony i tam dostrzegli go działacze stołecznej Gwardii. W 1988 roku „Kosa”, grając w II-ligowej wtedy Gwardii, zaliczył debiut w reprezentacji w meczu przeciwko Rumunii. W sezonie 1988/89, Kosecki tafia do kolejnego klub ze stolicy, tym razem jest to najmocniejsza warszawska drużyna, czyli Legia. 

W pierwszym sezonie rozgrywa 10 meczów, strzela 3 bramki, a jego drużyna zdobywa Puchar Polski. Kolejne sezony w polskiej lidze są coraz lepsze, Legia zdobywa Puchar i Superpuchar Polski, a dobra gra Koseckiego, owocuje transferem zagranicę. 24-letni wtedy piłkarz przenosi się do tureckiego Galatasarayu, transfer zawodnika wzbudza wtedy kontrowersje, gdyż pieniądze uzyskane od turków dzielą między sobą ówcześni „działacze”, dzięki koneksjom z pośrednikiem. W tureckim klubie dobrze już wówczas znany i lubiany w Polsce zawodnik spędza dwa lata, zdobywa z „Lwami” puchar krajowy i superpuchar, w dwóch sezonach strzela 19 bramek i zostaje zauważony przez wysłanników Osasuny. 

Kosa przenosi się do Hiszpanii, gdzie gra w jednej drużynie z innym Polakiem, Janem Urbanem. Gdy Kosecki przychodził do „Los Rojiblancos” w 1993 roku z Osasuny Pampeluna, był już piłkarzem doświadczonym, który rozegrał 34 mecze w Primera Division, strzelając w nich 8 bramek. Polski napastnik miał pecha, gdyż trafił do madryckiego klubu, w jednym z jego słabszych okresów i nie zdobył z tą drużyną żadnego trofeum. Niemniej jednak, spędził w Atletico dwa sezony, rozegrał 59 meczów, strzelił 14 bramek. 

Kosecki zapisał się na stałe w historii klubu, strzelając dwie bramki w dramatycznym meczu z Barceloną w sezonie 93/94, kiedy Atletico przegrywając już 3:0, wygrało po ciężkim boju 4:3. Później przeniósł się do Francji, gdzie grał w FC Nantes i Monpellier. Po dwuletnim epizodzie we Francji, 31-letni wówczas Kosecki wrócił na jeden sezon do Legii Warszawa. Karierę zakończył w amerykańskim Chicago Fire, gdzie grał dwa sezony, zdobył Mistrzostwo i Puchar Kraju i strzelił 12 bramek. W reprezentacji narodowej rozegrał łącznie 69 meczów, strzelając 19 bramek, dołączając tym samym do klubu „Wybitnego Reprezentanta”. Po zakończeniu kariery, nie wycofał się z piłki, obecnie prowadzi szkółkę piłkarską w Konstancinie, a poza tym jest posłem VI kadencji sejmu Rzeczypospolitej Polskiej.

Hiszpania

Pozycja na boisku: Napastnik

Data urodzenia: 17/08/1912

Zawodnik Kadry A

Dodaj komentarz