Stadion: La Peineta

La Peineta

Pojemność: 66 000 (później 73 000)
Klub: Atletico Madryt S.A.D
Inauguracja: W sezonie 2011/12
Koszt: 240 milionów euro + podatek od pracy w celu zwiększenia pojemności stadionu
Projektanci: Antonio Cruz i Antonio Ortiz
Czas budowy: 2011-2015

Estadio La Peineta to nowy stadion, na którym mecze będzie rozgrywać Atletico Madryt. Obiekt znany jest także pod nazwą Estadio de la Comunidad.

W 2007 roku burmistrz Madrytu, Alberto Ruiz-Gallardón, podpisał umowę, dzięki której będzie możliwa przebudowa Vicente Calderon na Riverside Park. Atletico Madryt przeniesie się zaś z obecnego stadionu właśnie na La Peinetę.

Początkowo zatwierdzono remont La Peinety, ponieważ Madryt kandydował do Letnich Igrzysk Olimpijskich w 2012 roku. Ostatecznie jednak wyeliminowano stolicę Hiszpanii w trzeciej turze głosowania na spotkaniu MKOI (6. czerwca 2005 roku), a imprezę ostatecznie zorganizuje Londyn.

W czwartek 6. lipca 2006 roku, burmistrz Madrytu ogłosił, że miasto będzie ponownie kandydowało do zorganizowania Letnich Igrzysk Olimpijskich, tym razem w 2016 roku. Rozpoczęto więc przebudowę stadionu, aby zwiększyć jego pojemność z 20 000 miejsc do 66 000.

Początkowo planowno że w 2012 roku rozgrywanie meczów Atletico Madryt odbędzie się już na La Peince, jednak stadion przejdzie na własność klubu dopiero w 2016 roku, kiedy to odbędą się ewentualne Igrzyska Olimpijskie.

Po imprezie ma zostać rozebrana bieżnia, która znajdzie się wokół murawy Stadionu Olimpijskiego. Ma to pozwolić na zwiększenie ilości miejsc na stadionie, co w efekcie da ogólną pojemność obiektu, wynoszącą 73 000 miejsc (warto wspomnieć, że Vicente Calderon może pomieścić 55 000 kibiców).

Klub będzie musiał zapłacić 195 milionów euro. Trzeba jednak doliczyć do tej kwoty podatek za pracę w celu zwiększenia pojemności tego obiektu z 20 000 do 73 000 miejsc.

Miejmy nadzieję, że nowy obiekt to krok do przodu. Niewątpliwie La Peinta będzie przynosiła więcej zysków. Wokół stadionu będzie także świetnie rozwinięta infrastruktura. Pytanie jednak, czy stadion będzie zapełniany przez kibiców „Los Colchoneros”?

Enrique Cerezo o nowym obiekcie – „Zawsze jest tak, że ktoś się nie zgadza, ale to jest wielki krok dla Atletico” – cytowała „Marca”. 

– „Zmienianie stadionów to poważna decyzja, chcemy jednak mieć lepszy obiekt, z lepszym dostępem i dużo większą frekwencją”. 

– „La Peineta będzie dużo większy od Vicente Calderon i to są dobre wieści dla kibiców. Za trzy sezony, Atletico będzie grało tam i miejmy nadzieję, że prace do tego czasu zostaną ukończone” – powiedział Cerezo. 

Atletico jest jednym z sześciu klubów, które szykują się do zmiany stadionu. Prócz „Los Rojiblancos” są to: Valencia (Nou Mestalla), Athletice Bilbao (New San Mamés), Real Zaragoza (Nueva Romareda), Espanyol (Estadi RCDE) i Deportivo (Nuevo Riazor).

Hiszpania

Pozycja na boisku: Pomocnik

Data urodzenia: 16/05/1910

Zawodnik Kadry A

Dodaj komentarz