Czy pójdziemy śladami Porto?

FC Porto czyli rywal (teoretycznie) do przejścia ? Atletico Madryt zaliczyło w piątek dość udane losowanie par 1/8 finału Ligi Mistrzów. Rywalem 4 drużyny zeszłego sezonu w Primera Division będzie Mistrz Portugalii drużyna FC Porto. Będą to niejako derby półwyspu Iberyjskiego.

Losowanie wydaje się udane bo na pewno gdybyśmy trafili na Juventus, Manchester czy Bayern byłoby gorzej. Porto to zdecydowanie klasowa drużyna ale poziomem od czołówki europejskiej już od kilku lat odstaje. Portugalczycy to już nie ta sama drużyna co kilka lat temu kiedy to pod wodzą Jose Mourinho zdobywali Champions League, powiem więcej to już nie ta sama ekipa co rok, czy dwa lata temu kiedy to kibiców popularnych smoków czarowali swoją grą tacy gracze jak: Quaresma (aktualnie zawodnik Interu) czy Anderson (ManU). Teraz nawet na krajowym podwórku nie rządzą już jak kiedyś ale na pewno nie można powiedzieć że są ekipą słabą. W grupie w końcu pokonali Arsenal Londyn choć w moim przekonaniu głównie dlatego że Kanonierzy odpuścili rozgrywki grupowe co udowodnili choćby ostatnim meczem właśnie z Porto gdzie wystawili rezerwowy skład w wyniku czego przegrali. Atletico w swojej grupie zajęło 2 miejsce zaraz za Liverpoolem ale stylem gry na pewno od Angielskiego giganta nie odstawali.

Oczywiście Porto słabą drużyną nie jest. Warte zauważenia jest jednak to że wylosowanie np. Manchesteru United automatycznie zmniejszyłoby szanse na awans Atletico zdecydowanie bo jak wiemy jeszcze trochę nam do potęg brakuje (niewiele co pokazaliśmy w meczach z Liverpoolem) a w tym elitarnych rozgrywkach na dodatek w fazie pucharowej każda drużyna gra ze zdwojoną siłą.

Wydaje się (patrząc na skład) że mamy ekipę na mistrzostwo czy prowadzenie prymu w Lidze Mistrzów ale jednak czegoś brakuje. Może zgrania ? Pamiętamy jeszcze kilka lat temu co roku do Atletico dochodziło kilkunastu i odchodziło kilkunastu zawodników a takie zawirowania na pewno nie wpływają korzystnie na grę. W tym sezonie nieco się to uspokoiło choć odeszło kilkunastu zawodników a kilku przyszło to jednak kolektyw tej ekipy: Aguero, Forlan, Maxi czy Simao a co najważniejsze Javier Aguirre zostali – więc powinno być dobrze.

Myślę że każdy fan Atletico zadaje sobie pytanie: na co stać nasz zespół w przyszłym roku w lidze i lidze Mistrzów ? Tylko na 4 miejsce w lidze i maksymalnie ćwierćfinał Champions League ? Czy może coś więcej ? Widać że w lidze nawet nasz rywal zza miedzy Real mówi głośno że o mistrzostwo będzie trudno więc sytuacja Atletico jest podobna aczkolwiek jeszcze nie minęła połowa rozgrywek więc kto wie ? W lidze Mistrzów sytuacja jest o tyle prostsza że w dwumeczach bardzo często decyduje forma dnia. Wydaje się więc że jeśli Atletico wyeliminuje Porto a w kolejnej rundzie dopisze szczęście i nie natrafi na najmocniejsze w tym momencie (teoretycznie) Barcelonę, ManU, Juventus czy Chelsea to kto wie czy nie uda się już w tym roku zwojować ligi Mistrzów ? W końcu kto się spodziewał że Porto wygra ligę Mistrzów kilak lat temu ? Jedno jest pewne Atletico Madryt jest w stanie sprawić niespodzianki już w tym roku więc oglądając ich mecze nie powinniśmy się nudzić.

Okres pracy trenerskiej: 01/07/1989 – 23/11/1990

Data urodzenia: 22/03/1949

Trener / Manager

Dodaj komentarz